YILDIZ
Açıklamalar

YILDIZ

(Dahlia spp.)

Alem : Plantae

Şube : Magnoliophyta

Sınıf : Magnoliopsida

Takım : Asterales

Familya : Asteraceae

Cins : Dahlia spp.

Yıldız çiçeğinin bilimsel adı Dahlia'dır 18. yüzyılda İsveçli botanikçi Anders Dahl tarafından bulunduğu için Dahlia adını almıştır

Dahlia (Yıldız) anavatanı Meksika'dır. Yıldızlar Meksika'nın ulusal çiçeği olarak kabul edilirler. İspanyollar tarafından ilk olarak Meksika dağlarında bulunmuştur.

Ayrıca Yıldız Çiçeği, Washington eyaletinde bulunan Seattle şehrinin resmi çiçeğidir.

Yıldız çiçeğinin yumruları 1814'de Avrupa'ya ilk gönderildiği zaman sebze olarak yenmiştir .Dikilen yumrular gelişip muhteşem çiçekler açtığında ise işin rengi birden değişti. Üstelik bu bitki aşılanmaya ve melezlemeye çok elverişliydi. Çeşitleri birden arttı. Yıldız çiçeği için Avrupa'da meşhur "lale çılgınlığı"nı andıran bir dönem yaşandı. Nadir yumrular ağırlığınca altına satıldı. Çiçeklerin dilinde yıldız; gösteri, görkem anlamındadır.

Zamanımızda yıldız çiçeği binlerce çeşidiyle hala popülaritesini korumaktadır. Boyutu düğme iriliğinden servis tabağı büyüklüğüne kadar değişen çiçek çeşitlerinin kısa boylular saksı veya çiçekliklere yahut bahçede çiçek öbeklerinin ön kısımlarına dikilir. Orta boylu olanları büyük saksılarda yetiştirilebilir. Ancak uzun boylu ve iri çiçekli yıldızlar yalnızca park ve bahçelere dikilmelidir

Yıldız yaz ve sonbaharda çiçek açan, gövdesi çalı formunda, kökleri ise yumru şeklinde olan bir bitkidir. Açık alan peyzaj düzenlemelerinde ve park bahçe süslemelerinde kullanılırsa bulunduğu yere ayrı bir güzellik katar. Kökleri don tehlikesinden korumak şartıyla, her yerde kolayca yetiştirilebilen bir bahçe çiçeğidir. Açık mavinin dışında tüm renkte çiçekleri vardır. Çiçek büyüklüğü 5-30 cm'ye kadar olabilir. Yaz ortasından ilk kırağılara kadar 0,30 - 2 m. kadar olabilen güçlü düz saplarının üzerinde çiçeklerini taşır.

Yıldızlar donlardan korunmalıdırlar. İlkbaharda dikilip, sonbaharda çıkarılmalıdır. Fazla güneşi severler. Ne kadar fazla güneş alırsa, bitki o kadar güçlenir.

Yıldızlar her türlü bahçe toprağında olur. Ancak toprağı organik maddelerce, fosfor ve alkali bakımından zengin ise daha iyi büyürler. Toprağa yıllanmış ahır gübresi veya torf karıştırılabilir.

Kök yumruları, yan olarak 12-15 cm. derinliğe, üzerine 8-10 cm. toprak örtülerek dikilmelidir. Toprak parmaklarla bastırılıp, sıkıştırılır. Filizler görününceye kadar fazla su istemz. Büyüdükçe, boşluğu toprakla doldurulur. İki bitki arası mesafe 38-75 cm. olmalıdır. Fakat cinsin büyüklüğüne göre bu mesafe değişebilir. Rüzgârlı yerlerde sap ucunun alınması tavsiye edilir. Bu şekilde fazla boylanması önlenir.

Boylu yıldızlar destek ister. Destek çubuğu çukur açıldığında, yumruları yerleştirmeden önce toprağa sağlamca çakılır. Daha sonra yumrular yerleştirilir. Kısa boylular için gerekli değildir.

Bitki gelişme gösterdiğinde, potasyum ağırlıklı sunni gübreler verilmelidir.

Devamlı ve kaliteli çiçek almak için bitkiler her 15 günde bir gübre şerbeti veya suda eriyen çiçek gübresiyle beslenmelidir.

Kesme çiçek olarak kullanılacak Yıldızların sap ucu sıcak suya sokularak veya aleve tutularak öldürülür. Bu şekilde zayıflayıp su içinde uzayıp sarkmadıkları gibi, daha uzun süre dayanırlar. Sabahın çok erken saatinde kesilip, saplarının en az 5 cm. kadar ucundan beş-altı saat suda bırakıldıktan sonra, vazoya alınır.

Sonbaharda çiçekleri solunca, kökler yerinden sökülüp, bir hafta kadar tersinden asılarak kurutulur. İçinde naylon kılıf bulunan sandıklara, kuru torf, kum ve perlit konularak saklanır. Böylece köklerin filizlenme göstermesi engellenir.

Daha sonra serin ve kuru bir yerde bahara kadar muhafaza edilir