SARAYPATI
Açıklamalar

SARAYPATI

(Yucca filamentosa L.)

Alem : Plantae

Şube : Magnoliophyta

Sınıf : Liliopsida

Takım : Asparagales

Familya : Agavaceae

Cins : Yucca filamentosa

Aster'in yaklaşık 600 türü vardır. Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika kıtasında yayılış göstermektedir. Ülkemizde doğal olarak 5 türü bulunmaktadır.

Çiçek tablaları başak şeklindedir. Ayrıca salkım dizilişlidir. Çiçek tablaları küçük veya büyük olabilir. Renkleri kırmızı, pembe, leylak renginde, mavi veya beyazdır. Yapraklar sarmal dizilişli, kenarları düz veya dişlidir.

Üretimini ve satışını yaptığımız Aster çeşitlerinden Royal Ruby 120 cm ye kadar boylanabilen kesme çiçek için ideal Aster çeşididir. Diğer çeşitlerimiz de 40 - 55 cm boylanabilen, park ve bahçelerde kullanımı yaygın olan çeşitlerdir.

Her türlü toprakta yetişebilse de ağır topraklardan hoşlanmaz. Derin yapılı, serin, kireçli topraklarda iyi gelişim gösterir. Güneşli yerlerde iyi gelişir. Ancak sabah güneşini alan ve öğleden sonra hafif gölge olan alanlarda daha iyi geliştikleri tespit edilmiştir. Kuraklığa dayanıklıdır. 2- 3 yılda bir sonbaharda topraktan çıkartılarak kökleri ayırma yöntemi ile çoğalır. En ideal dikim zamanı sonbahar ve ilkbahardır.

Alçak boylu bordürler için ve çayır içlerinde, çalı önlerinde gruplar da kullanılmaktadır. Metrekareye 5 - 6 kök gelecek şekilde dikimi yapılır. Saksılı üretimi de yapılmaktadır. Çiçeklenme dönemi Ağustos ile Ekim ayları arasındadır.