FENER ÇİÇEĞİ
Açıklamalar

FENER ÇİÇEĞİ

(Kniphofia spp.)

Alem : Plantae

Şube : Magnoliophyta

Sınıf : Liliopsida

Takım : Asparagales

Familya : Asphodelaceae

Cins : Kniphofia spp.

Zambakgiller familyasındandır. Anayurdu Tropikal ve Güney Afrika ile Madagaskar adası olan Kniphofia cinsi bitkilerin 70 dolayında doğal ve kültür türü bulunmaktadır. Çok yıllık bir bitkidir.

Dipten sürme uzun, sağlam, kılıç ya da şerit biçimli yeşil yaprakları vardır. Bitki 60 – 100 cm arasında boylanabilmektedir. Kalınca ve sağlam bir sapın tepesinde parlak kırmızı, turuncu ya da sarı renkli gösterişli başaklar biçiminde çiçeklere sahiptir. Temmuz – Eylül aylarında çiçek açarlar.

Uygun dikim zamanı donlardan önce sonbaharda yada ilkbaharda Mart – Mayıs ayları arasıdır. Bölgelere göre farklılık gösterdiği için son donlardan sonra açık alanda dikilebilir. Sera koşullarında saksılı üretimde ise Ocak ayından itibaren dikilebilir. 8 cm dikim derinliği; 30 cm dikim aralığı dikim için uygundur.

Fener çiçeği bol güneşli ya da yarıgölge ortamları sever. Toprak seçiciliği yoktur. Çok fazla suya gereksinim duymaz. Sulamaksızın bile yetişebilir. Güneşli ya da yarı gölgeli ortamları sever. Dona karşı toleranslıdır. Büyüme dönemi boyunca ayda bir gübre verilmelidir. Fener çiçeği bitkisi, özellikle geniş bahçelerde yüksek duvar ya da ağaç önlerinde süsleyici etkileriyle güzel durur.