TESBİH ÇİÇEĞİ
Açıklamalar

TESBİH ÇİÇEĞİ

(Canna spp.)

Alem : Plantae

Şube : Magnoliophyta

Sınıf : Liliopsida

Takım : Zingiberales

Familya : Cannaceae

Cins : Canna spp.

Tesbih çiçeği bahçelerimizde çok eskilerden beri tanınır. Anavatanı Orta Amerika olarak bilinmektedir.

Modern çeşitleri Orta ve Güney Amerika çeşitlerinin meleziyle elde edilmiştir. Yükseklikleri 75 – 150 cm civarındadır. Çiçekleri başak halinde 30 cm uzunlukta yaz başından ilk kırağılara kadar açarlar. Çiçekleri glayöle benzer, 10 – 12.5 cm büyüklükte olup, renkleri beyaz, sarı ile pembe ve kiremit kızılının her türlü nüanslarındandır. Bir çoğunda karışık lekeli olur. 15 – 30 cm enli yaprakları, açık yeşil, mavi yeşil, parlak beyaz renklidir.

Tohumları siyah renkli, çok sert ve şekil bakımından tesbih tanesine benzemesi bu adı almasına neden olmuştur. Yeşil ve gösterişli yaprak ve çiçeklerinin çok büyük olması bahçelerde çoğalmasına yardım etmiştir. Çeşitli ve değişik cinsleri ve birçok çeşitleri vardır. Bunların hepsi ilkbaharda ilk sıcaklarda bulundukları yerden yaprak sürmeye başlayarak Haziran ve Temmuzdan Kasıma kadar çiçeklenmeye devam eder. Gübreli ve kuvvetli topraklardan hoşlanır. Sıcak ve güneşli durumlarda daha iyi gelişir. Yazın sık sık sulanmaya gereksinim duyar. Saksıda ancak bodur çeşitleri yetiştirilebilir.

Sonbaharda donlardan önce ve erken ilkbaharda dikimi yapılır. Soğuk iklimlerde 12-15 cm derine dikilerek donlardan zarar görmesi engellenir. Toprakdan çıkartılmadan yıllarca toprak altında çoğalarak hızlı bir gelişim gösterirler.

Bol güneşte sıcak havada, komposto veya çok yıllık ahır gübresi ile zenginleştirilmiş nemli toprakta iyi yetişirler. İlkbaharın sonuna doğru, yumru kökleri saksıda veya kaplarda sürgün alınıp veya kırağı tehlikesinden sonra serin havalar geçip, yeterli ısıda park bahçelere yada saksılara dikilebilir. Ara mesafesi 25-30 cm olmalıdır. Üzerine 10 cm toprak örtülür. Büyüme döneminde 2 haftada bir 15.15.15 suni gübreden az miktarda verilmelidir.